Markar Erakna den Store
Markar Erakna den Store fikk var den første i Erakna-dynastiet som fikk dette tilnavnet. Navnet fikk han da han i lojalitet til Sarum den Stores befaling, bekjempet og drepte alle de andre kongelige arvingene i Gangbal-ritualet, inkludert sine tre søsken. Markar ble senere kjent som en stor konge, som var både fryktet og beundret. Hans navn nevnes iblant med like stor beundring som Sarum selv.
Markar var en av Sarums mange bastarder. Sarum hadde et forhold til "Volva" fra Volvskog lenge før erobringen av Öfthithir. De fikk fire barn, hvor Markar var den eldste. Markar hadde lite til ingen kontakt med Sarum i oppveksten, men levde tett med moren sin, som lærte ham sine seidkunster. Hun lærte ham også å bruke Bárrah - Skapertunge.
Markar beundret faren sin fra avstand, og når erobringene nådde Volvskog, sluttet Markar seg til Sarums hær, 19 år gammel. Innen da hadde han også fått opplæring i doshisk krigerkunst, som han kombinerte med seidkunsten sin. Han utmerket seg som kriger, og fikk raskt oppmerksomhet fra Sarum, som tok ham til seg i sin innerste krets. Markar tjente lenge i Sarums personlige hird.
Som bastard fikk Markas aldri annerkjennelse av Sarums andre barn så lenge Sarum levde. Men når Sarum innstiftet Gangbal-ritualet, var det Markar som utmerket seg.
Inspirasjon fra den virkelige verden:
Keiser Augustus
Kong Sverre
Relationships
Spouses
Hugdrunn
(Dronninggemal)
Children
Comments